Pielęgnacja cery trądzikowej

pielęgnacja cery trądzikowejPielęgnacja cery trądzikowej w domu. Trądzik jest zmorą niejednego człowieka. Żeby jednak „nie pluć sobie w brodę”, że mogliśmy nie dopuścić do powstawania wykwitów skórnych, warto zawczasu pomyśleć o sposobach zapobiegania trądzikowi. Niezaprzeczalnie ważnym krokiem jest pielęgnacja cery. W jaki sposób dbać o twarz, by nie dopuścić do powstania wyprysków? O tym właśnie będzie ten artykuł.

Skąd bierze się trądzik?

Warto jednak chwilę zastanowić się, skąd w ogóle bierze się trądzik. Wykwity skórne tego rodzaju pojawiają się na skutek nadmiernej aktywności męskich hormonów płciowych – androgenów. Hormony te powodują, że gruczoły łojowe zaczynają pracować na zwiększonych obrotach. To z kolei sprawia, że gruczoły produkują zwiększone ilości wydzieliny. Dochodzi więc do łojotoku, który powoduje, że łój zaczyna zalegać w ujściach gruczołów, doprowadzając do ich zaczopowania, a w rezultacie – do powstania trądziku.

Właściwa pielęgnacja cery to podstawa

Jak widać – niemałe znaczenie w powstawaniu wykwitów skórnych ma łojotok spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Z tego też powodu, by zapobieganie trądzikowi było skuteczne, należy koniecznie w odpowiedni sposób pielęgnować twarz.

Po pierwsze – demakijaż

Od czego zacząć? Ano od demakijażu – w przypadku dziewcząt i kobiet. Z przykrością należy stwierdzić, że wiele pań o tym zapomina i kładzie się spać z resztkami makijażu. Należy wybierać takie kosmetyki, które dostosowane są do potrzeb cery. Warto wybrać takie specyfiki, które jednocześnie pozbawią nas makijażu, a zarazem nawilżą, natłuszczą albo wręcz przeciwnie – zmatują skórę.

Po drugie – oczyszczanie

Kolejnym krokiem jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Twarz należy przemywać specyfikami, które nie zawierają w swoim składzie ani alkoholu ani mydła. Substancje te powodują bowiem nadmierne wysuszenie skóry, zwłaszcza przy długotrwałym ich stosowaniu. Wysuszenie cery może doprowadzić do łojotoku, gdyż gruczoły łojowe, po dostaniu sygnały o suchości skóry zaczynają produkować łój, by skórę natłuścić. A jaki będzie tego efekt – każdy dobrze wie.

Oczyszczać twarz należy dwa razy dziennie. Nie należy przesadzać z tą czynnością, bowiem dodatkowo pobudzimy gruczoły do pracy. Wówczas na pewno nie uda się nam zapobiec trądzikowi.

Warto pamiętać, by po użyciu kosmetyków do oczyszczania twarzy dokładnie spłukać preparat. Zaleca się wykonywać tę czynność za pomocą wody mineralnej albo wody oligoceńskiej. W innym wypadku możemy spowodować niekorzystne zmiany we florze bakteryjnej skóry, co zwykle kończy się podrażnieniami.

Doskonałym preparatem do oczyszczania skóry jest Hydroviton.CR. Jest to specjalnie opracowany płyn, który wykorzystuje technologię nanosomową. Dzięki temu dobroczynne składniki tego specyfiku dostają się w głąb skóry i dopiero tam są uwalniane. A to z kolei sprawia, że preparat działa znacznie dłużej i skuteczniej. Hydroviton.CR skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczania, a jednocześnie wpływa korzystnie na strukturę skóry, poprawiając ją. Ponadto usuwa wszelkie krosty oraz zaczerwienienia.

Po trzecie – tonizuj

Pielęgnacja cery trądzikowej nie powinna ograniczyć się do demakijażu i starannego oczyszczania cery. Koniecznością jest jej tonizowanie, czyli przemycie skóry tonikiem. Dzięki takiemu specyfikowi nie tylko odświeżymy skórę, ale i przywrócimy jej naturalny odczyn pH.

Bezwzględnie należy dobrać tonik do rodzaju naszej cery. W przypadku cery, która ma skłonność do powstawania trądziku, wskazane są specyfiki, które wykazują działanie antybakteryjne oraz ściągające pory.

Niekoniecznie musimy kupować gotowe specyfiki. Toniki można przygotować w domu. By zapobiec trądzikowi warto przemywać cerę sokiem z cytryny rozcieńczonym z wodą. Podobne efekty przyniesie tonik ogórkowy (starty ogórek wymieszany z wodą) bądź tonik aloesowy.

Oczyszczanie i pielęgnacja cery trądzikowej to konieczność, by zapobiec trądzikowi, ale…

Specjaliści są zdania, że regularne oczyszczanie i właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest w stanie zapobiec trądzikowi. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt często mechaniczne oczyszczanie skóry może znacznie przyspieszać tworzenie się zaskórników. Trzeba wiedzieć także, iż cera normalna i sucha nie powinna być oczyszczana w ten sposób (mikrodermabrazja nie jest wskazana).

W zupełności wystarczy jej peeling. Jeżeli jednak takie rodzaje cery są bardziej zanieczyszczone, wówczas można zastosować bardzo delikatne złuszczanie za pomocą kwasów owocowych. Mechaniczne oczyszczanie skóry może mieć jednak uzasadnienie w przypadku cery skłonnej do wykwitów skórnych.

Oczyszczanie twarzy powoduje usunięcie zaskórników. A to z kolei znacznie ułatwia skórze oddychanie oraz zapobiega trądzikowi i powstawaniu stanów zapalnych. Jeżeli mamy cerę tłustą należy oczyszczać ją raz w miesiącu (chodzi o wizyty w salonie kosmetycznym).

Z kolei cera mieszana oraz normalna, która wykazuje tendencję do przesuszania powinna być oczyszczana co dwa lub trzy miesiące. Jeżeli skóra jest wrażliwa, wówczas oczyszczanie w salonie kosmetycznym powinno odbywać się przynajmniej raz na rok.

 jak leczyć trądzik różowaty
Skomentuj wpis: Pielęgnacja cery trądzikowej

Dodaj swoją opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pokarz Przyciski
Schowaj Przyciski
nonacne

Subscribe!