Trądzik na plecach można pokonać

Trądzik na plecachTrądzik na plecach? Pryszcze na na twarzy są ogromnym problemem. Ale okazuje się, że nie tylko…

Bowiem i trądzik na plecach może okazać się sporym kłopotem, zwłaszcza gdy chcemy odsłonić tę partię ciała (a przecież zbliża się lato). Czy istnieją sposoby, by pokonać wykwity skórne?

Skąd się bierze trądzik na plecach?

Zanim poznamy sposoby likwidacji trądziku na plecach, warto zastanowić się, z jakich powodów pryszcze pojawiają się właśnie na plecach.

Trądzik na plecach to nic innego jak trądzik młodzieńczy, który spędza sen z powiek niejednemu nastolatkowi. A więc i przyczyna jego powstawania będzie dokładnie taka sama. Winą za powstawania trądziku na plecach również obarcza się męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Również i na plecach, na skutek szybkiej produkcji łoju, dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Konsekwencją jest oczywiście powstawanie zaskórników. Warto wiedzieć, że trądzik na plecach może przybierać postać grudek, ropnych krost czy cyst. Jeżeli nie będzie odpowiednio leczony, możemy nabawić się potrądzikowych blizn.

Jeżeli dolegliwość ta utrzymuje się dość długo, wówczas nie należy zwlekać, lecz udać się do dermatologa. Jeżeli natomiast trądzik jest łagodny i nie nasilony, wówczas można podjąć domową kurację.

Domowe sposoby na trądzik na plecach

Domowych sposobów walki z trądzikiem jest wiele. Można zacząć od spożywania drożdży. Oczywiście drożdże piekarnicze muszą być bezwzględnie zalane wrzątkiem, by nie dopuścić do ich fermentowania w przewodzie pokarmowym. Zalania wymagają drożdże, które będziemy spożywać w postaci napoju. By przygotować taką miksturę należy kilka dekagramów (około trzech) rozpuścić we wrzącej wodzie bądź mleku.

Po ostygnięciu preparat nadaje się do picia. Miksturę należy wypijać trzy godziny po posiłku. Kuracja powinna odbywać się w cyklu: pięć dni pijemy napój, przez osiem dni robimy przerwę, pięć dni piejmy drożdże, potem osiem dni przerwy. Cała kuracja powinna trwać maksymalnie czterdzieści dni.

Dobre rezultaty walki z trądzikiem na plecach przynoszą drożdżowe kąpiele. Do wanny należy wlać roztwór drożdżowy – jedna kostka drożdży piekarniczych zalana jednym litrem wody. Kąpiel powinna trwać do piętnastu minut. Jeżeli nasza skóra ma skłonność do łojotoku, wówczas warto kąpać się w drożdżach codziennie.

Jeżeli nie drożdże to może bratek polny? Warto przygotować napar z bratka, którym należy przemywać skórę pleców, dotkniętą trądzikiem. Wystarczy bratek polny w postaci zioła wsypać do dużego naczynia, a następnie zalać wrzącą wodą. Można również nieco „pogotować” bratek w wodzie, dzięki czemu napar lepiej „przejdzie”. Tak przygotowaną miksturą należy przemywać skórę.

Kosmetyki na trądzik, również na plecach

Skoro trądzik na plecach to po prostu „zwykły” trądzik, można spróbować zastosować tradycyjne kosmetyki służące do walki z tą przypadłością. Dobre rezultaty przynoszą oczywiście preparaty zawierające nadtlenek benzoilu. Sprawdzonym kosmetykiem jest krem Acnezine. Jeśli dodatkowo będziemy łykać kapsułki o takiej samej nazwie, wówczas możemy spodziewać się zadowalających efektów.

Na trądzik na plecach może sprawdzić się preparat zawierający bizasulene. Trioxil oparty jest na nowoczesnej technologii nanosomów, dzięki czemu skuteczność specyfiku jest znacznie lepsza. Dzięki nanosomom dobroczynne substancje wnikają głęboko w skórę, skutecznie eliminując problem.

Specyfiki, które stosujemy na twarz, należy stosować na plecy. By krem dobrze się wchłonął, a nie został wytarty, należy przez jakiś czas nie zakładać ubrania.

Ważne jest ubranie

Nadmierna potliwość może sprawić, że na plecach pojawi się trądzik. Na to jesteśmy narażeni szczególnie latem, kiedy świeci słońce. Przegrzewamy się, a nasze ubrania nie wchłaniają potu. Stąd może pojawić się trądzik na placach. By do tego nie dopuścić warto zadbać o to, by nasze koszulki były wykonane z bawełny albo też „oddychających” tkanin.

Leczenie dermatologiczne

Leczenie u dermatologa jest koniecznością, jeżeli żadne domowe sposoby, ani nawet najlepsze kremy nie pomagają. Oczywiście, konieczne jest również wtedy, gdy nie chcemy nabawić się potrądzikowych blizn.

Wizyta u dermatologa zaowocuje odpowiednio dobranym leczeniem. W pierwszej kolejności przepisywane są preparaty do stosowania miejscowego. Niektóre zawierają antybiotyki (najczęściej jest to erytromycyna), inne retinoidy (pochodne witaminy A).

Jeżeli preparaty do stosowania miejscowego nie działają, wówczas dermatolog zaleci nam leczenie ogólne – bardzo często łączone z leczeniem miejscowym, by uzyskać jeszcze lepsze efekty.

W leczeniu ogólnym stosuje się przede wszystkim antybiotyki, a spośród nich wspomnianą erytromycynę i tetracyklinę. Niestety dość często antybiotyki dają oporność. Wówczas podejmowane są kolejne kroki. Przełomem w leczeniu okazały się retinoidy, które cechują się wielokierunkowym mechanizmem działania.

Pochodne witaminy A (szczególnie izotretynoiny) działają przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. W tym przypadku nie istnieje konieczność stosowania dodatkowych preparatów , których celem jest zmniejszenie łojotoku.

 jak leczyć trądzik różowaty
Skomentuj wpis: Trądzik na plecach można pokonać

Dodaj swoją opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pokarz Przyciski
Schowaj Przyciski
nonacne

Subscribe!