Trądzik młodzieńczy i nie tylko. Poznaj rodzaje trądziku

trądzikTrądzik młodzieńczy to hasło, jakie przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o pryszczach. Rzeczywiście, ta odmiana trądziku jest najpopularniejsza, powszechnie występuje u dojrzewającej młodzieży. Jednak są tez inne odmiany trądziku, niektóre to bardzo poważne schorzenia skórne. Jak może wyglądać trądzik? Oto krótki przegląd.

Pryszcze na twarzy to zawsze schodzenie dermatologiczne, a więc związane ze skórą. Polega na tym, że na powierzchni skóry pojawiają się różnego typu zmiany chorobowe. Nie muszą to być tylko powszechnie znane pryszcze, wypryski i wągry. Tym zmian skórnych zależy od tego, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia.

Trądzik pospolity

Jak sama nazwa wskazuje to najczęściej spotykana odmiana trądziku. Tradzik pospolity ma prawdopodobnie podłoże hormonalne i jest następstwem nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Aktywność gruczołów łojowych spowodowana jest przede wszystkim wysokim poziomem testosteronu i innych androgenów.

To dlatego pryszcze i wągry pojawiają się w okresie młodzieńczych wahań hormonalnych towarzyszących okresowi dojrzewania (to tak zwany młodzieńczy), a u kobiet często w czasie menopauzy, gdy obniża się poziom estrogenów neutralizujących wpływ męskich hormonów płciowych. Z tego też powodu problemy z trądzikiem często kończą się u kobiet, które przyjmują antykoncepcję hormonalną powodująca podniesienie poziomu estrogenów w organizmie.

Dla trądziku pospolitego charakterystyczne są wągry i zaskórniki oraz ropne wypryski. Często towarzyszy mu też błyszczenie się skóry twarzy. Tłusta warstwa powstaje przede wszystkim w tzw. strefie T obejmującej brodę nos i czoło. Cały zespół problemów nazywa się niekiedy cerą trądzikową.

Trądzik skupiony

Ta odmiana trądziku najczęściej atakuje mężczyzn. Typowe wypryski i krostki to nie jedyny objaw tego typu trądziku Na twarzy pojawiają się też duże torbiele wypełnione ropną wydzieliną. Mogą też wystąpić sączące się zmiany. Bardzo nieprzyjemną dolegliwością jest przykry zapach towarzyszący pękaniu zmian skórnych. Mogą też pojawić się ropnie i głębokie ubytki skórne, a także rozległe blizny.

Odmiana piorunująca tradziku

To bardzo ostra postać trądziku pospolitego. Ilość wyprysków i ropnych zmian gwałtownie rośnie, czemu towarzyszy ogólne złe samopoczucie i wysoka gorączka. Badania wykazują także zaburzenia składu krwi podczas ataku choroby.

Trądzik bliznowaty

Tradzik bliznowaty polega na tym, że wszelkiego typu zmiany skórne błyskawicznie przekształcają się w duże, wypukłe blizny po trądziku. Twarz ulega więc lekkiemu zniekształceniu, jej tkanki są uszkodzone. Zdarza się, że bliznowaty rodzaj trądziku zlokalizowany jest głównie na karku i omija twarz.

Tradzik ropowiczy

Tradzik ropowiczy to jedna z ciężkich odmian trądziku pospolitego i często ewoluuje własnie z typowego trądziku. Objawy to pojawianie się, obok typowych zmian trądzikowych, ropnych torbieli. Zmiany te mają skłonność do pękania i sączenia się, często są bardzo bolesne. Nieprzyjemnym następstwem trądziku ropowiczego są blizny, a także ubytki skórne, czyli wgłębienia i nierówności powstające w miejscu, gdzie była torbiel. Torbiele mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale też na plecach czy ramionach.

W pierwszej części artykułu czytelnicy mogli zapoznać się z kilkoma najpopularniejszymi odmianami trądziku i poznać charakterystyczne dla nich objawy. Teraz prezentujemy nieco rzadsze typy trądziku.

Choć poniżej wymienione typy trądziku występują znacznie rzadziej niż na przykład trądzik różowaty, warto znać ich objawy. Większość schorzeń tego typu wymaga interwencji lekarza dermatologa i przeprowadzenia odpowiednio dobranej kuracji. Jeśli zareagujesz zanim trądzik rozwinie się, masz większe szanse, by wyleczyć go szybko i skutecznie.

Trądzik niemowlęcy

Choć tradzik niemowlęcy nie jest groźny, warto o nim wspomnieć, bo dla młodych rodziców każda krostka na buzi malucha jest powodem do zaniepokojenia. Tymczasem nawet co piąte dziecko w pierwszym roku życia ma przez pewien czas problem z tą odmianą trądziku. Zwykle oznacza to wypryski i zaskórniki pojawiające się na czole i policzkach. Zwykle tradzik niemowlęcy mija samoczynnie.

Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli na twarzy niemowlęcia pojawią się torbiele wypełnione ropną wydzieliną. Przyczyną trądziku niemowlęcego jest jeszcze nieustabilizowana praca gruczołów łojowych. W leczeniu trądziku niemowlęcego może pomóc ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków; niekiedy trądzik ten ma podłoże alergiczne. Można też poprosić lekarze o przepisanie maści łagodzącej podrażnienia. Zwykle dobrze sprawdzają się preparaty z witaminą A.

Trądzik steroidowy

Choć do leczenia niektórych odmian trądziku stosowane są sterydy, samo używanie leków i preparatów sterydowych także może wywołać problemy skórne. Tradzik steroidowy pojawia się właśnie jako następstwo zażywania tego rodzaju substancji. Najczęściej ten typ trądziku występuje u mężczyzn stosujących tzw. anaboliki na przyrost masy mięśniowej. Dlaczego powodują pryszcze na twarzy?

Preparaty te wspomagają trening i pomagają rozbudować muskulaturę poprzez stymulowanie produkcji testosteronu w organizmie. Wysoki poziom testosteronu jest powiązany z intensywną pracą gruczołów łojowych. Nadmiar sebum gromadzi się w porach skóry, wywołując stany zapalne i różnego rodzaju zmiany trądzikowe. Trądzik steroidowy u mężczyzn rzadko występuje na twarzy.

Częściej zaatakowane są plecy, ramiona i klatka piersiowa. Ma postać nie tylko ropnych wyprysków, ale też podskórnych grudek. Zwykle tradzik steroidowy znika samoistnie po zakończeniu kuracji sterydowej, gdy poziom androgenów w organizmie stabilizuje się.

Trądzik kosmetyczny

Ten typ trądziku występuje przede wszystkim u kobiet. Jest to klasyczny przykład tzw. trądziku wywołanego, czyli mającego przyczyny zewnętrzne. Pojawia się, gdy kobieta używa w nadmiarze kosmetyków zatykających pory, a więc nakłada na skórę kilka warstw podkładów, pudrów i różu.

Dodatkowym czynnikiem jest często niestaranny demakijaż. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia trądziku kosmetycznego, należy zmienić używane kosmetyki na lżejsze. Tradzik kosmetyczny występuje zwykle przy ogólnych skłonnościach do problemów skórnych.

 jak leczyć trądzik różowaty
Skomentuj wpis: Trądzik młodzieńczy i nie tylko. Poznaj rodzaje trądziku

Dodaj swoją opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pokarz Przyciski
Schowaj Przyciski
nonacne

Subscribe!